Harmonik filtre reaktörü nedir

Harmonik filtre reaktörü, enerji şebekesinde beklenen dengenin bozulmasına neden olan verim düşüşü olarak tanımlanabilmektedir. Bu nedenle Detuned adı verilen Harmonik filtre kullanılmaktadır. Harmonikler, ideal olarak tanımlanan elektrik şebekede verim kalitesini düşüren, ekonomik ve teknolojik sorunlara neden olabilmektedir.

 Enerji akımında sorunlara neden olan harmoniklerin meydana getirdiği olumsuzlukların önüne geçebilmek için Harmonik filtre reaktör kullanılmaktadır. Harmonik filtre reaktörü 2 türde üretilmektedir. Aktif- pasif harmonik filtre olarak enerji sistemlerinde meydana gelen güç dengesi üzerindeki olumsuzlukları gidermektedir.

 Akım – gerilim üzerindeki temel dalga haricinde gelişen sinüsoidal dalgaya harmonik dalga denmektedir. Harmonikleri önleyebilmek için harmonik filtre ve reaktörleri kullanılmaktadır.

İçindekiler

Harmonik Filtre Reaktörü Nedir?

Gerilim dalgasını düzelterek sistemde oluşan harmonik bozulmaların önüne geçen ve yükün gerilim dalgasını düzenleyen sisteme Harmonik filtre reaktörü denmektedir. Harmonik filtreler teknik özellikleri ve işlev bakımından ikiye ayrılmaktadır.

Aktif Harmonik filtre reaktörü

Bu tür harmonik filtrelerin akım ve gerilim kaynağı kontrollüdür. Sistemde bulunan harmonik yüklere uygun fazda bileşen uygulamaktadır. İleri enerji güç elektroniği sistemini kullanmaktadır ve yüksek maliyetli sitemlerdir.

Pasif Harmonik filtre reaktörü

Sektörde en çok kullanılan sistemdir. Pasif filtreler alıcı ve kaynak arasına yerleştirilmektedir. Seri bağlantılı endüktans kondansatör bileşimi olarak kullanılmaktadır. Pasif filtreler kaynak-alıcı arasında bulunan temel frekans haricinde bulunan bileşenleri yok etmektedir.

Harmonik filtre reaktörü, genel olarak pasif sistemde kullanılmaktadır. Aktif harmonik filtre reaktörü yüksek maliyeti nedeniyle tercih edilmemektedir. Harmonik filtre tercihini aktif harmonik filtreden yana kullananlar büyük ekonomik kazanç sağlamaktadır. www.megaplc.com.tr adresi ziyaretçileri için bilgi ve teknik destek adresi olarak çalışmaktadır.

Harmonik Filtre Panosu

Harmonik Filtre Nerede Kullanılır?

 Harmonik filtreler, enerji kaynağı ve alıcı arasında işlev görmektedir. Aktif filtreler ve pasif filtreler olarak iki türü bulunmaktadır. Sanayi tesislerinin enerji sistemlerinde gelişebilen sorunları çözebilmek amacıyla kullanılmaktadır. Aktif harmonik filtre yüksek maliyetli olmasından dolayı yaygın olarak pasif harmonik filtre kullanılmaktadır.

 Endüstri ve sanayi kuruluşlarında bulunana akım sisteminde kesintisiz verim sağlayabilmek amacıyla kullanılmaktadır. Harmonik filtre kullanılmadığında, gerilim kayıpları, enerji verimliliğinin bozulması gibi tesis güvenliğini tehdit eden durumlar gelişmektedir. Bu nedenle harmoniklerin verimliliği düşürmesine izin verilmemelidir.

 Bu konuda bilgi ve teknik destek adresi www.megaplc.com 7/24 ziyaret edilebilmektedir. Harmonik filtre seçiminde göz önünde bulundurulması gerekenlerin başında ısıya karşı dayanımı yüksek pano seçimi olmalıdır. Ardından aktif ya da pasif sistemde harmonik filtre seçerek kurulum yapabilirsiniz. Uzun vadeli ve kaliteli enerji verimi alabilmenin yolu harmoniklerin önüne geçmektir.

Harmonik Filtre Reaktör Avantajları

Sanayi tesislerinde enerji verimliliği ve kesintisiz güç sağlayabilmeye destek ünitesi olarak bilinen harmonik filtre kullanıcıları pek çok avantaj kazanmaktadır.

Harmonik filtre reaktörü kullanarak ön dirençli kontaktör ihtiyacını karşılar.

Kondansatör ve kontaktör ömrünü uzatır.

Koruma ekipmanları, baralar, tranformatör, kablo ve şalt malzemeleri üzerinde yüksek akım ve ısınmayı ortadan kaldırmaktadır.

Harmonik filtre akım ve gerilim genliğinin yükselişini engellemektedir. Lineer olmayan yük sistemlerinde harmonik akım ve gerilimini dengelemektedir.

Harmonik filtre reaktörü kullanım alanları kesintisiz güç gerektirmektedir. Harmoniklerin neden olduğu enerji verimliliğinin düşmesi ve gerilimin atması büyük sorunlara neden olabilmektedir. Bu konuda harmonik filtre reaktörü kullanarak verimlilik üzerindeki baskı kaldırılabilir.

 Harmonikler nedeniyle bozulan verimlilik dengesini geri kazanabilmek için harmonik filtre kullanılmaktadır. Harmonik filtre sanayi sistemlerinde enerji ve güç verimliliği kalitesini artırmaktadır.

Harmonik Filtre Reaktörü Seçerken

 Harmonik filtre seçiminde, beklenen verimin alınabilmesi için göz önünde bulundurulması gereken önemli detaylar bulunmaktadır. Harmonik filtre reaktörü ve kondansatör seçerken dikkat edilmesi gerekenler;

Panoda oluşabilecek ısının düşünülmesi,

Isı artışlarına karşı gerekli pano özelliği seçilmesi,

Elde edilecek maksimum gücün hesaplanarak doğru sistem kurulması gerekmektedir.

Pano reaktörü kurulumunda alınması gereken verimliliğe cevap verebilmesi için doğru değerler baz alınmalıdır.

Eksik kompanzasyonu önleyebilmek için harmonik filtre reaktörü ve kompansatör gücü hesaplanarak değerlendirilmelidir. Güç elektroniği tabanlı olarak geliştirilen elektronik sistem harmonik filtre olarak tanımlanmaktadır. Enerji sistemleri üzerinde meydana gelen harmonikler türlü tekniklerle giderilebilmektedir.

 Bu konuda en güvenli ve yaygın sistem harmonik filtre reaktörü olarak kullanılmaktadır. Harmonik filtre reaktörleri de kendi aralarında aktif-pasif harmonik filtreler olarak ayrılmaktadır. Aktif harmonik filtre, 180derecelik faz farkıyla ters farz uygulanarak sistem üzerinde denge sağlanmaktadır.

İlginizi Çekebilir : Şönt Reaktör Nedir? , Kompanzasyon Sistemi Nedir ?

Twitter Adresimiz İçin Tıklayınız

Facebook Adresimiz İçin Tıklayınız

Tıkla puan ver
[Total: 2 Average: 5]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir