apple watch ultra inceleme

Bu yılın Eylül ayı ilk haftasında düzenlenen bir etkinlikte tanıtılan Apple Watch Ultra modeli için ön inceleme hazırladık

Apple, uzun bir süredir merakla beklenen etkinliğini Eylül ayında tanıtıldı. Yeni iPhone’lar ile Apple Watch ve AirPods Pro modeli de tanıtıldı. İçlerinde en dikkat çeken ve amiral gemisi akıllı telefonlardan bile pahalı olan Apple Watch Ultra modeli için ön inceleme hazırladık.

İçindekiler

Apple Watch Ultra, Özellikleri İle Neler Vadediyor ?

Apple Watch Ultra, 49 mm boyutu ile 8. nesil Apple Watch modeline kıyasla yüzde 7 daha büyük bir ekrana sahip. Apple’ın şimdiye kadar ki en büyük saat panelini kullanan cihaz aynı zamanda titanyum gövde ve safir kristal cam ile birlikte geliyor.

Saatin sağ tarafında Digital Crown ve yan düğme, sol tarafta ise yeni bir aksiyon düğmesi bulunuyor. Bu düğme, saatin kişiselleştirilebilir olmasını sağlayarak uygulama veya antrenman başlatma gibi görevler atanabilmesine olanak sağlayacak.

Kutudan watchOS 9 ile çıkmakta olan akıllı saat, kalp atış hızı takibi, SpO2 izleme, EKG, çok sayıda spor modu ve telefon bildirimleri gibi mevcut tüm Apple Watch özelliklerini barındırıyor. Fakat asıl hedefinin sporcular ve macera tutkunları olduğunu belirtelim.

Apple Watch Ultra, gelişmiş uyku takibi dahil olmak üzere sporculara hitap eden ek özelliklere sahip durumda. Apple şirketinin şimdiye kadar ki en dayanıklı saati olan Watch Ultra, aşırı koşullara ayak uydurabiliyor. Örneğin 180 metre uzaklıktaki kişileri uyarmak için 86 desibel siren çalma gücü mevcut.

Ayrıca su altı dalış süresi ve derinlik gibi birçok veriyi gösteren saatin WR100 su geçirmezlik ve IP6X toza dayanıklılık sertifikası mevcut. Hatta Apple’ın söylediğine göre 100 metreye kadar olan dalışlarda profesyoneller tarafından kullanıma uygun.

Apple Watch Ultra Türkiye fiyatı 27 bin 999 TL olarak belirlendi. Ekim Ayı başı itibari ile satışa sunulmuş durumdadır.

Apple Watch’un Türkiye lansmanı ve Apple watch ultra için tanıtılmış özelliklerine daha detaylı bakalım.

Öncelikle Apple, diğer bütün akıllı cihazlardan daha fazla kullanıcıya eşlik etmesini istiyor. Sürekli bilekte kalması için gerekli olan ihtiyaçların birçoğunu saatin özellikleri içerisine harmanlamış şekilde piyasaya tanıttı. Tüm hareketleri ölçebildiğiniz ve sağlık için gerekli birçok önemli bilgileri sensörleri ile analiz eden Apple Watch Ultra bu bilgiler ile birlikte özel fitness koçuna  dönüşüyor. Bağlantı özellikleri sayesinde sevdikleriniz dışında sevdiğiniz cihazlarla da bağlantı kurulmasını da sağlıyor.

Fitness koçu artık bileğinizde

Hareket edin, egzersiz yapın ve ayak hareketli olun. Aktif olun ve bu süre içerisindeki her an kayda geçsin.

Aktivite halkaları sayesinde günlük aktivite durumuna ulaşabiliyorsunuz. Halkalar kullanıcılara hedef gösteriyor ve o hedeflere ulaşılabilmesi için ödüller dışında bireysel koçluk desteği sunuyor. Aktiviteler için yarışmalar barındırıyor bu yolla antrenman motivasyonu sağlıyor.

Keşfedilecek birçok antrenman yolu mevcut

Kuvvet antrenmanları, yüksek yoğunluklu antrenmanlar, Pilates ya da yoga ne yapmak istiyorsanız kendinize uygun antrenman programını keşfedin. Apple Watch Ultra ile yapmayı sevdiğiniz yeni yöntemler keşfedebileceğiniz antrenmanları buluyor, bu antrenmanları takip ediyor ve en merak edilen ölçümleri kullanıcılarına veriyor.

Her Antrenman için kendinizle yarışmayı unutmayın

Kalp atış hızı bölgeleri, güç ve yükseklik gibi gelişmiş ölçümlerin aracılığı ile antrenmanlar için yeni yöntemler üretilmesine olanak veriyor. Antrenman temponuzu takip etmenizi sağlıyor. Çoklu Spor özelliğin varlığı kullanıcılara, antrenmanlar arası geçişlere ayak uyduruyor.

Deniz ve Su aktivitelerinde bileğinizdeki saate güvenin

Apple watch ultra, 50 metre suya dayanıklı tasarım ile üretiliyor. Yüzme, sörf ve bir çok su aktivitelerinde su ile daha fazla temas edebilmeyi sağlıyor.

Yepyeni rekorlar peşinde aynı rota içinde

Çok yakında Türkiye’de de desteklenmeye başlayacak diğer özelliği ise belirlenen rota içinde birçok veriyi elde etmek, ve bu verilerin takibini sağlıyor. Düzenli yaptığınız bisiklet ya da koşu aktiviteleriniz içerisinde kendi performansınızı anlık saatlik ve günlük olarak raporlanabiliyor.

Sadece Apple Watch Ultrada bulunan özellik

Dayanıklılık. Şu ana kadar üretilmiş en dayanıklı ve en donanımlı saat olan Apple Watch; koşu, dağcılık, deniz sporları gibi aktivite meraklılarına eşlik ediyor.  Hafif titanyum kasası, su dalışı için gerekli ve eğlenceli programları, yeniden tasarlanmış olan pusulası, çift frekansa sahip GPS ve 36 saate kadar pil ömrüyle rakipleri karşısında ön plana çıkıyor.

Sürekli kalp ritim takip özelliği

Aritmi gibi düzensiz kalp ritmi sorunlarını tespiti ile Apple Watch Ultra’nın kullanıcılarına verdiği bilgi ile önlem alınması sağlanabiliyor. Apple Watch Ultranın fark yaratan özelliklerinden biri gün içersiinde kalp ritmini sürekli kaydediyor olması, düzensizlik tespit ettiğinde uyarıyor olması.

Kanda dolaşan oksijen düzeyinin ölçülmesini sağlıyor.

EKG uygulaması ile Apple Watch, tek derivasyonlu bir elektrokardiyografiye benzer bir sonuç bildirimi yapabilyor. EKG’nin artık bir akıllı saat ile yapılabiliyor olması sağlık alanında büyük ilerleme olarak kayda geçiyor.

Trafik kazası algılama özelliği sayesinde yardım çağırabiliyor. Apple Watch Ultra ciddi trafik kazaları durumunda bu kazayı algılıyor ve otomatik olarak acil servise arama gerçekleştiriyor. Kaydedilen acil durum kişilerine mesaj bildirimi yapıyor.

Sadece trafik kazası değil herhangi beklenmedik düşme gibi kişisel kazaları da algılayıp yardım çağırabiliyor. Yanda bulunan düğmeye basılı tutarak bulunduğunuz bölgeye yurt dışında olsanız bile yardım gelmesini sağlayabiliyorsunuz.

Apple Watch Ultra, medikal uygulamalar arasında kullanılan ilaçların takibini yapmak da var. El yıkama uyarısı, yüksek ses uyarısı gibi uyarılarla sağlığınıza daha dikkatli olunması için kullanıcıları motive ediyor, uyarıyor.

Kaliteli uyku için tasarlanan program ve sensörlerle uyku evrelerini kullanıcılara bilgi olarak sunuyor. Iphone telefonlar ile birlikte çalışma özelliği sayesinde kullanıcıların düzenli uyku rutini oluşturmasına yardımcı oluyor.

Meditasyon konusunda ilgili kullanıcıların düşünce ve nefes takip özelliği ile eşlik ediyor. Düşünme özelliği ile bir temaya bir süre için odaklanılması için yönlendiriyor ve farkındalık oluşmasına yardımcı oluyor.

Apple Watch Ultranın etkileyeci diğer özellikleri şöyle devam ediyor.

Kolay kullanılabilir harita uygulaması ile gidilmesi istenen yere tarif verebiliyor.

Siri ile birçok uygulamayı sesli komut yönetimi sağlıyor.

Apple Music ile milyonlarca şarkının dinlenmesini sağlayabiliyor.

Apple Watch Ultra Mesaj okuma ve sesli yazdırma özelliği daha geliştirilmiş durumda sunuluyor.

Telefondan bağımsız hareket ederek Apple Watch Ultra kullanımı ile sesli görüşme ya da mesajlaşma deneyimi sağlıyor.

Apple Watch Ultra diğer aygıtlarınızda bağlantı halinde kalabiliyor ve nerede olduğunu kullanıcılara bildirebiliyor.

Apple Watch Ultra diğer aygıtlarınızın kontrolünü sağlayarak bir uzaktan kumanda görevini de yapabiliyor.

İlginizi Çekebilir : Elektrikli Arabalar

Twitter Adresimiz İçin Tıklayınız

Facebook Adresimiz İçin Tıklayınız

Tıkla puan ver
[Total: 1 Average: 5]

2 Responses

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir