baskı devre

Baskı devre (PCB) nedir, nasıl yapılır, baskı devre kart çeşitleri nelerdir konularını ele aldığımız bir yazı hazırladık.

İçindekiler

Baskı Devre (PCB) Nedir ?

Baskılı devre kartı ya da daha bilinen adıyla PCB, elektronik bileşenleri bir arada tutma işlevi gören bir bileşendir. Aynı zamanda bu bileşenlerin elektriksel olarak birbirine bağlanmaları görevini de sağlamaktadır. PCB, bileşenlere ve iletkenlere sahip elektriksel devre gibi davranan mekanik bir yapıya sahip bileşendir. PCB’ler modern elektronik cihazlarının en olması gerekli bileşenlerindendir. Baskılı devre kartlarında birçok katman bulunur. Bu katmanların yapı malzemeleri de birbirinden farklıdır. Bugün akıllı saatlerdeki 6 katmanlı kartlardan, süper bilgisayar ve sunuculardaki 60 katmanlı kartlara, garaj kapısını açtığımız tek katmanlı kartlara kadar bütün cihazların temelinde baskılı devre kartları bulunmaktadır. Karmaşık cihazlarda bulunan diğer elektronik bileşenler de PCB’lerin üzerine monte edilmektedir. PCB`ler yapıldığı malzemeye göre değişen özelliklere sahiptir.

Baskı Devre Kartı Avantajları ve Kullanım Alanları Nelerdir ?

PCB’ler geleneksel kablolu devrelere göre birçok avantaj sunmaktadır. PCB’lerin dayanıklılığı, daha az ısınması, kablo kullanımı oldukça en aza indirmesi gibi mekanik avantajları bulunuyor. Baskılı devre kartlarının montajı geleneksel devrelere göre daha basittir ve mühendislik uygulamalarını daha kolay ve özgürce tasarlama olanağı sunmaktadır. Ayrıca devre elemanlarını sadeleştirmesi sayesinde elektronik cihazların boyutlarını da azaltmaktadır. Bakım ve onarımının kolaylığı sağlaması, yüksek frekanslı devrelerdeki elektrik kaynaklı gürültüyü azaltması gibi avantajları da bulunuyor. PCB kullanımı sayesinde elektronik cihazların seri üretimleri de önemli ölçüde hızlanmıştır.

Baskılı devre kartı uygulamaları birçok avantajı nedeniyle her alanda kullanılabilmektedir. Örnek vermek gerekirse sağlık sektöründe kullanılan işitme cihazları, kalp pilleri gibi cihazlar PCB içermektedir. Bir başka sektör olan askeri alanda ise modern silahlar, araçlar ve hedefleme, robotik gibi elektronik sistemlerde de PCB kullanımı gerçekleşir.  PCB uygulamaları endüstriyel ve ticari elektronikte de kullanılmaktadır.  PCB kullanımı ile dronlar, kameralar ve mobil elektronik cihazlar daha güvenli ve hafif ürünler üretilmesi sağlanmaktadır.

PCB Yapısı Nasıldır ?

PCB; düz, sert ve yalıtkan özelliklere sahiptir. Üzerinde iletkenler ve ince yapılar bulunduran katmanlı bir karttır. Bu katmanlar serigrafi, lehim maskesi, bakır, FR4 olup; birbirine ısı ve yapıştırıcı ile lamine edilmiştir. Bu katmanlardan FR4, ısıya, neme ve sarsıntıya dayanıklı üzerinde rahat çalışabilen yapıdadır. Kaliteli olmayan PCB`lerde FR4 yerine başka malzemeler kullanılması dayanıklılığı önemli ölçüde azalmasına sebep olur. Bir başka katman ise ince bakır folyo olup kaliteli bir PCB’de alt tabakanın her iki tarafında bulunmaktadır. Bakır izlerinin diğer materyallerle yanlış bir temasta bulunmasına engel olmak için bakır folyonun üstündeki lehim maskesi ise PCB`ye yeşil veya kırmızı renkler verir. Serigrafi katmanı sayesinde ise montaj kolaylığı sağlanıp, sayı, sembol gibi göstergeler PCB’ye eklenir.

baskı devre (pcb)

PCB Üretimi ve Tasarımı Nasıl Olur ?

PCB`ler kart tipine ve imal edildiği malzemeye göre farklı çeşitlere sahiptir. İletken desenlerinin kartın iki yüzünde de olma durumuna göre tek veya çift taraflı PCB`ler olarak ayrılmıştır. Çift taraflı PCB`lerde kartın iki yüzündeki desenlerin birbirine bağlanması için özel köprüler yapılması gerekir.

PCB üretiminde birden fazla tasarım şekli bulunmaktadır. Bir PCB üretiminden ve tasarımından önce ve sırasında belirlenmesi gereken unsurlar vardır. Bunlar PCB`nin hangi alanda kullanıldığı, nasıl bir ortamda çalıştığı, esnekliği, montajı, kurulumu ve kurulum için gereken alan ve yapılandırma miktarı gibi unsurlardır. Doğru bir üretim ve tasarım süreci, PCB`nin kalitesini, verimliliğini ve üretim süresi gibi hususları olumlu şekilde etkiler.

PCB üretim tesislerinde izlenen çeşitli adımlar vardır. Üretim işlem bakır katmanları kimyasal yollarla görüntüleme ve aşındırma ile başlamaktadır. Burada amaç elektronik bileşenleri bağlamaktır. Katmanların birbirine bağlanması için PCB`de delikler oluşturur. Bu delikler kaplanır ve karta başka kaplamalar da yapılır. Gerekli kaplamalar yapıldıktan sonra PCB üzerinde isimlendirme işaretleri basılıp tasarımın gerber dosyasının boyutuna göre panolar işlenir. Gerber dosyası, PCB üretiminde kullanılan bir dosya çeşididir.

Bu yazımızda elimizden geldiğince baskı devreyi (pcb) anlattık. Görüşleriniz ve sorularınız için yorum yapabilirsiniz. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

İlginizi Çekebilir : Step Motor Nedir ? Çalışma Prensibi Nedir ?

Twitter Adresimiz İçin Tıklayınız

Facebook Adresimiz İçin Tıklayınız

Tıkla puan ver
[Total: 2 Average: 5]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir