Mercedes Benz EQE SUV

Elektrikli otomobillerin öncüsü Tesla, bütün geleneksel modeller rakip olarak tarafından rakip olarak seçiliyor. Amaçları Teslayı tahtından indirebilmek. Yine Tesla Model X için bir rakip de Mercedez Benz firması piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

İçindekiler

Elektriğin gücü Mercedes lüksü ve konforu ile: Mercedes EQE SUV 2024

Mercedes’in SUV modelleri onlarca yıldır lüks otomobil severler için popüler tercihlerden biri olmuştur. Şimdi elektrikli otomobil çağına girişinin başladığı bu dönemde lüks otomobil severlerin alışkanlıkları olduğu gibi devam ediyor. Aslında GLC tabanlı bir SUV olan EQC SUV, Mercedes Benz markasının ilk uzun menzilli elektrikli araçlarından biri olma özelliğinde. Yani aslında SUV modelleri Mercedes’in elektrikli araca geçiş sürecinin bir parçası oldular denilebilir.

Bu nedenle, Alman üretici yeni elektrikli aracı olan Mercedes EQE SUV’nin tanıtımı yapıldığında kimse şaşırmadı. Adından da anlaşılacağı gibi EQS Sedan ve EQS SUV’nin temellerini oluşturan EVA2 mimarisiyle geliştirilmiş olan EQE SUV tıpkı EQS SUV gibi Mercedes’in Alabama fabrikasında üretimi yapılacak.

Tasarım

EQS SUV, aynı model aile üyeleri gibi birçok tasarım ipucuna sahip olsa bile parlak siyah ızgara paneli ve farklı LED grafiklerine sahip arka aydınlatma düzeneği ile ilgi çekmeyi başarıyor. Daha geleneksel çizgilere sahip arka aydınlatma grubu oldukça şık bir tasarım olmuş. Genel olarak bakıldığında EQE SUV oldukça iyi bir görüntüsü var ve biraz daha geleneksel bir SUV gibi görünmesi ona bazı pazarlarda daha iyi satış rakamları kazandırma ihtimali var gibi duruyor. Her ne kadar sürtünme katsayısı muhtemelen diğer aile üyelerine göre biraz daha yüksek olsa da tasarım ile ilgili özellikler iyi seviyede görünüyor.

Teknoloji

SUV’in modeli içerisinde de, tıpkı EQE Sedan versiyonunda olduğu gibi 90.6 kilowatt- saatlik bir pil paketi bulunuyor. Mercedes en uzun menzile sahip olan EQE SUV versiyonunun WLTP verileri dikkate alınarak bakıldığında 550 kilometre menzile sahip olduğunu açıklıyor. EQE Sedan versiyonunda menzilin 660 kilometre olduğunu düşünülürse bir miktar altında kaldığı görülebiliyor.

Mercedes’in yeni SUV’si diğer Mercedes – EQ otomobiller özelliklerinde bulunduğu gibi 170 kilowatt DC hızlı şarja sahip olacak ve 32 dakika gibi bir süre içerisinde yüzde 10 ile yüzde 80 arasında şarj miktarına ulaşabilecek. EQE SUV modelini eğer isterseniz 240 volta sahip bir ev şarjı düzeneğinde yüzde 10’dan yüzde 80’e yaklaşık 9.5 saatte şarj edebiliyor.

Güç

EQE 350+ SUV modeli 292 PS ve 565 Nm tork gibi meraklıların ilgisini çekecek teknik detaylara sahip. Bu verilere sahip güç ise aracın arka tarafına yerleştirilmiş tek elektrik motor tarafından elde ediliyor.

Dört tekerlekten çekişli versiyon olan EQE 350 4Matic ise ayrıca ön tarafta bir elektrik motor daha eklenmiş. Bu versiyonda motor gücü aynı kalıyor fakat tork 791 Nm gibi bir değere çıkıyor. EQE 500 SUV ise standart olarak dört tekerlekten çekişe sahip bir şekilde üretiliyor ve yüksek performanslı çift elektrik motorundan gücünü alan model 543 PS ve 858 Nm gibi ciddi teknik rakamlara sahip oluyor. Hem EQE 350+ SUV hem de EQE 500 SUV modelleri, benzer özelliklerine sahip olan EQE Sedan versiyonlarından daha fazla güce sahipler fakat hepsi benzer modeller ile aynı tork değerini paylaşıyorlar.

Mutlak Güç İsteyenlere

Mercedes Benz firması gerçekten güç peşinde olan SUV kullanıcıları için oldukça ilgilerini çekecek bir model piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Mercedes – AMG EQE SUV benzersiz elektrik motorları ve AMG’ye özgü görünümüyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Bu versiyonda ise 625 PS ve 950 Nm tork gibi fazlasıyla ilgi çekici teknik rakamlar görülüyor. Tabii bununla yetinmeyip isteğe bağlı olarak üretimi yapılan AMG Performance paketini seçildiğinde 686 PS ve 1.000 Nm tork gibi inanılması güç teknik verilere sahip olunabilmekte. Bu paketi seçildiğinde ise EQE SUV modelinin 0’dan 100 km/sa hızlanması 3.4 saniye gibi bir süre içerisinde gerçekleşiyor.

İç Mekan

Hem AMG hem de standart EQE SUV’nin sürücü ve yolcu kabini, EQE Sedan versiyonuna  oldukça benzer bir şekilde tasarlanmış. 12.8 inç boyutundaki bilgi – eğlence sistemi ve 12.3 inçlik dijital gösterge paneli her modelde de standart olarak üretimi yapılıyor. Hyperscreen teknolojisi eklendiği durum içerisinde ise ortadaki bilgi – eğlence paneli 17.7 inç kadar büyüyor ve yolcuların kullanması için 12.3 inçlik bir ekran daha iç mekana eklenmiş oluyor. AMG versiyonda ise performansa odaklanmış bazı iç mekan detayları dikkat çekiyor.

Fiyat

Mercedes, ilk EQE SUV modellerinin 2023 yılının ilk yarısında bayilere dağıtacağını ve 350+, 350 4Matic ve 500 4Matic modellerinin bayilerde yer alacağını açıkladı. Fiyatlandırma henüz kesin değil ancak 75.000 dolardan 120.000 dolara kadar uzanan bir fiyat etiketi olacağı tahminlerinde bulunuluyor.

Tıkla puan ver
[Total: 1 Average: 5]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir